ΝΒΑ: «Πλώρη» για κορυφή έβαλε το Μιλγουόκι

Τρίτη, 12 Ιανουαρίου 2021 08:23
UPD:09:07
USA TODAY Sports/Nick Monroe

«Με το γκάζι πατημένο» στην τελευταία περίοδο και μ΄ ένα επιμέρους σκορ 22-2, το Μιλγουόκι πέρασε ένα ένα ήσυχο βράδυ στο Ορλάντο απέναντι στους «Μάτζικ» (121-99), με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παίζει 27 λεπτά και να σκοράρει 22 πόντους.

Οι δύο ομάδες είχαν το ίδιο ρεκόρ πριν την έναρξη της αναμέτρησης (6-4), κάτι που σημαίνει ότι μόνο εύκολη υπόθεση δεν ήταν για καμία από τις δύο. Τα «Ελάφια» προέρχονταν από 3 ήττες στα 4 εκτός έδρας ματς που έδωσαν και ήθελαν πάση θυσία το «διπλό», αλλά και μία πειστική εμφάνιση.

Αυτό το πέτυχαν, ιδιαίτερα στην άμυνα, ενώ είχαν και τον Greek Freak να επιστρέφει μετά το πρόβλημα που τον ταλαιπώρησε στη μέση κι έχασε το προηγούμενο ματς. Ο Έλληνας σταρ τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 27 λεπτά, οδηγώντας τους «Μπακς» στη νίκη και στο 7-4 και πλησιάζοντας  στην κορυφή της Ανατολικής Περιφέρειας (οι Σίξερς έπεσαν στο 7-4 μετά από την ήττα τους στην Ατλάντα, ενώ οι Σέλτικς βρίσκονται στο 7-3).

Μαχητικός όπως πάντα ήταν ο Θανάσης Αντετοκούνμπο. Σκόραρε ένα εντυπωσιακό καλάθι απέναντι στον Άαρον Γκόρντον, μάζεψε δύο ριμπάουντ και έδωσε μία ασίστ σε 4:25 στο πρώτο μέρος, πήρε κι άλλα λεπτά στο φινάλε, έδωσε τρομερές μάχες στο ριμπάουντ και κυρίως στο επιθετικό προσφέροντας δεύτερες επιθέσεις στους Μπακς και όσο βγάζει τόση ενέργεια, τόσο θα παραμένει στο ροτέισον του προπονητή του.

Επόμενοι αγώνες για τους Μπακς στο Ντιτρόιτ (ξημερώματα 14ης Ιανουαρίου στις 02:00 ώρα Ελλάδας), εντός με τους Μάβερικς (ξημερώματα 15ης στις 02:30), στο Μπρούκλιν (ξημερώματα 19ης στις 02:30), εντός με τους Λέικερς (ξημερώματα 22ης στις 02:30) και ξανά εντός με τους Γουίζαρντς (ξημερώματα 23ης στις 03:00).

Οι Γουίζαρντς προέρχονταν από απανωτές ήττες και με την καλύτερή τους εμφάνιση στο πρωτάθλημα νίκησαν άνετα το Φοίνιξ με 128-107, ενώ το Σακραμέντο έκανε την έκπληξη επικρατώντας της Ιντιάνα με 127-122.

Στους υπόλοιπους αγώνες που ολοκληρώθηκαν τα ξημερώματα στο ΝΒΑ, η Σάρλοτ επιβλήθηκε της Νέας Υόρκης με 109-88, ενώ το Μέμφις πέρασε με «διπλό» από το Κλίβελαντ (101-91).