NBA: Συνεχίζει το καλό ξεκίνημα η Φιλαδέλφεια

Κυριακή, 03 Ιανουαρίου 2021 11:21
UPD:11:46
Eric Hartline

Η Φιλαδέλφεια έδωσε συνέχεια στο καλό ξεκίνημα νικώντας εντός έδρας τη Σάρλοτ με 127-112 και με την τρίτη συνεχή επιτυχία έφτασε στο 5-1, την καλύτερη επίδοση στην ανατολική περιφέρεια και μαζί με των Σανς (5-1) κορυφαία και στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Χάρις να μετρά 24 και να πλησιάζει το τριπλ νταμπλ, αφού είχε επίσης 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Τελικά, το τριπλ νταμπλ φίγκιουρ έκανε ο Σίμονς, που είχε 15 πόντους, 12 ριμπάουντ κι 11 ασίστ.

Η Νέα Ορλεάνη νίκησε για δεύτερο συνεχή αγώνα, επιβληθείσα εντός έδρας του Τορόντο με 120-116. Οι Πέλικανς έδειχναν να ελέγχουν το ματς, καθώς προηγήθηκαν 109-99, περίπου 5,5 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, αλλά οι Ράπτορς προσπέρασαν με 113-111, περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος.

Με 2/2 βολές του Ίνγκραμ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, ο Μπλέντσο με τρίποντο τους έδωσε το προβάδισμα 116-113, 42.3 δεύτερα πριν τη λήξη, ενώ ο Ίνγκραμ με 2/2 βολές «έγραψε» το 118-114 στα 12.4 δευτερόλεπτα για το τέλος, «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Οι Ρόκετς νίκησαν στο Χιούστον 102-94 το Σακραμέντο και πανηγύρισαν τη δεύτερη σερί επιτυχία τους. Ο Ουόλ οδήγησε τους γηπεδούχους στην επιτυχία, καθώς πέτυχε 28 πόντους (είχε και έξι ασίστ), ενώ ο Γουντ πρόσθεσε 20 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Ακόμη, οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ νίκησαν τους Μάτζικ στο Ορλάντο με 108-99. Οι φιλοξενούμενοι είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ ο Ποκουσέφσκι αγωνίστηκε για 14:15 με τους νικητές, με 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.