NBA: Το μάταιο triple-double του Γιάννη, στην Ιστορία η Χάμον

Πέμπτη, 31 Δεκεμβρίου 2020 10:42
UPD:10:51
USA TODAY Sports/Jim Rassol

Το Μιλγουόκι ήταν ανώτερο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά στο τέλος ηττήθηκε στο Μαϊάμι από τους Χιτ με 108-119, στο δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι του με τη συγκεκριμένη ομάδα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανα πάντως το καθήκον του φτάνοντας στο 19ο triple double της καριέρας του, με 26 πόντους (8/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές), 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Συμμετοχή έκανε και ο αδελφός του Θανάσης, που είχε 4 πόντους (2/4 δίποντα), 2 ριμπάουντ και 1 μπλοκ σε 11 λεπτά συμμετοχή, ενώ ο ΝτιΒιτσένζο μέτρησε 15 πόντους, ο Χόλιντεϊ 13 και 8, αλλά με 3/15 σουτ, είχε ο Μίντλετον.

Από τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντράγκιτς με 26 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Αντεμπάγιο με 22 (8 ριμπάουντ, 10 ασίστ) και Χίρο με 21 (ρεκόρ καριέρας με 15 ριμπάουντ).

Η Μπέκι Χάμον έγινε η πρώτη γυναίκα που κάθεται ως πρώτις προπονητής στον πάγκο ομάδας του ΝΒΑ, όταν στη δεύτερη περίοδο αναγκάστηκε να αντικαταστήσει τον Γκρεγκ Πόποβιτς, που αποβλήθηκε για διαμαρτυρία, στο παιχνίδι των Σπερς με τους Λέικερς.

Οι πρωταθλητές νίκησαν με 121-107 στα 36α γενέθλια του Λεμπρόν Τζέιμς, που είχε 26 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ ο και ο Άντονι Ντέιβις μέτρησαν 21 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Για το Σαν Αντόνιο ο Μάρεϊ είχε 29 και ο ΝτεΡόζαν 23 πόντους, αλλά δεν έφταναν οι δυο τους για να κάνουν δώρο στην Χάμον την πρώτη νίκη της.