Basketball Champions League: Πάλεψε αλλά ηττήθηκε το Περιστέρι στη Ρωσία

Τετάρτη, 15 Ιανουαρίου 2020 21:39

Το Περιστέρι πάλεψε ως το τέλος απέναντι στην Νίζνι Νόβγκοροντ, στη Ρωσία, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών στο τέλος και επικράτησαν με 82-76, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες πριν το τζάμπολ, με 6 νίκες - 4 ήττες, για τον 3ο όμιλο, αλλά από το βράδυ της Τετάρτης η ελληνική ομάδα βρίσκεται στο -1 από τη Νίζνι.

Το Περιστέρι (6-5) παρέμεινε στην προνομιούχο τετράδα, ενώ ο ρωσικός σύλλογος «σφράγισε» την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Μετά το 23-18 υπέρ της Νίζνι στο 10ο λεπτό, το Περιστέρι είδε τη ρωσική ομάδα να πηγαίνει με +7 στα αποδυτήρια στο ημίχρονο (45-38). Με το τρίο των Μορέιρα, Χάτσερ και Γκρέι, το Περιστέρι έκανε την αντεπίθεσή του και σε συνδυασμό με την πίεση στην άμυνα βρέθηκε στο +1, 62-63, με την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου.

Στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, όμως η Νίζνιμε σερί 10-0 ανέκτησε το προβάδισμα (72-63, 34'). Το Περιστέρι απάντησε με δικό του σερί 7-0 και (72-70, 36').

Στο 38ο λεπτό, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου πλησίασε στον πόντο, 74-73, αλλά με 4 διαδοχικούς πόντους ο Μπράντον Μπράουν έδωσε αέρα 5 πόντων στους γηπεδούχους (78-73, 39').

Αν και το Περιστέρι απάντησε, 78-76, η ευστοχία των παικτων στις βολές έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Ρώσων, με τελικό σκορ το 82-76.