Τετάρτη, 15 Ιανουαρίου 2020 21:39

Basketball Champions League: Πάλεψε αλλά ηττήθηκε το Περιστέρι στη Ρωσία

Το Περιστέρι πάλεψε ως το τέλος απέναντι στην Νίζνι Νόβγκοροντ, στη Ρωσία, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών στο τέλος και επικράτησαν με 82-76, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες πριν το τζάμπολ, με 6 νίκες - 4 ήττες, για τον 3ο όμιλο, αλλά από το βράδυ της Τετάρτης η ελληνική ομάδα βρίσκεται στο -1 από τη Νίζνι.

Το Περιστέρι (6-5) παρέμεινε στην προνομιούχο τετράδα, ενώ ο ρωσικός σύλλογος «σφράγισε» την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Μετά το 23-18 υπέρ της Νίζνι στο 10ο λεπτό, το Περιστέρι είδε τη ρωσική ομάδα να πηγαίνει με +7 στα αποδυτήρια στο ημίχρονο (45-38). Με το τρίο των Μορέιρα, Χάτσερ και Γκρέι, το Περιστέρι έκανε την αντεπίθεσή του και σε συνδυασμό με την πίεση στην άμυνα βρέθηκε στο +1, 62-63, με την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου.

Στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, όμως η Νίζνιμε σερί 10-0 ανέκτησε το προβάδισμα (72-63, 34'). Το Περιστέρι απάντησε με δικό του σερί 7-0 και (72-70, 36').

Στο 38ο λεπτό, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου πλησίασε στον πόντο, 74-73, αλλά με 4 διαδοχικούς πόντους ο Μπράντον Μπράουν έδωσε αέρα 5 πόντων στους γηπεδούχους (78-73, 39').

Αν και το Περιστέρι απάντησε, 78-76, η ευστοχία των παικτων στις βολές έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Ρώσων, με τελικό σκορ το 82-76.