«Βλέπει» ημιτελικά η Λίβερπουλ, 2-0 την Πόρτο

Τετάρτη, 10 Απριλίου 2019 00:14
UPD:12:43
REUTERS/PHIL NOBLE

Σαφές προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ πήρε η Λίβερπουλ, μετά τη νίκη στο «Άνφιλντ» με 2-0 επί της Πόρτο στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα προημιτελικά της διοργάνωσης κι ενόψει της ρεβάνς στο «Ντραγκάο», στις 17 Απριλίου.

Οι «δράκοι», που δέχτηκαν μεγάλο αιφνιδιασμό στο πρώτο ημίχρονο, συμπλήρωσαν 19 παιχνίδια χωρίς νίκη σε αγγλικό έδαφος. Πέρυσι είχαν αποσπάσει 0-0 στο ίδιο γήπεδο, στο δεύτερο αγώνα της φάσης των«16», έχοντας όμως ήδη συντριβεί στην έδρα τους με 5-0.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ προηγήθηκε στην πρώτη καλή στιγμή της στην περιοχή των «δράκων», με το σουτ του Κεϊτά στο 5ο λεπτό μετά την πάσα του Φιρμίνο.

Ο Βραζιλιάνος από δημιουργός έγινε σκόρερ στο 26΄, από πάσα του Αλεξάντερ-Άρνολντ, δίδοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κόκκινοι» έριξαν το ρυθμό και κράτησαν άνετα το «μηδέν», παίρνοντας θέση οδηγού στη σειρά με τους Πορτογάλους.