Προβάδισμα για Ρόμα, 2-1 την Πόρτο

Τετάρτη, 13 Φεβρουαρίου 2019 00:01
UPD:00:22
REUTERS/ALBERTO LINGRIA

Η Ρόμα πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης για τα πρημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ μετά τη νίκη επί της Πόρτο με 2-1 στο «Ολίμπικο», στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «16». Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στις 6 Μαρτίου, στο «Ντραγκάο».

Το γκολ του Άντριαν Λόπες στο 78΄ κράτησε «ζωντανή» την ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο στο παιχνίδι της πρόκρισης. Μέχρι τότε οι Τζανιόλο και Τζέκο είχαν εξελιχθεί σε απόλυτους πρωταγωνιστές των «Ρωμαίων».

Ο Βόσνιος ήταν αυτός που «σέρβιρε» και ο 19χρονος Ιταλός μέσος, εκείνος που «εκτέλεσε» δύο φορές τον Κασίγιας, την πρώτη στο 70΄ και τη δεύτερη έξι λεπτά αργότερα.

Το «σκορ πρόκρισης», όμως, κράτησε μόλις δύο λεπτά για τους γηπεδούχους, καθώς οι Πορτογάλοι με το γκολ που πέτυχαν ξαναμπήκαν στη μάχη της πρόκρισης.

Βασικός στο κέντρο άμυνας της ομάδας του Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο ήταν και απόψε ο Κώστας Μανωλάς.