Champions League: «Μπάχαλο» ο 3ος όμιλος, πέρασε η Πόρτο

Τετάρτη, 07 Νοεμβρίου 2018 00:07
UPD:00:21
REUTERS/MIGUEL VIDAL

Η ισοπαλία της Νάπολι με την Παρί Σεν Ζερμέν, σε συνδυασμό με την ήττα της Λίβερπουλ στο Βελιγράδι, έφερε τα «πάνω κάτω» στον 3ο όμιλο του Champions League.

Και οι τέσσερις ομάδες που μετέχουν σ΄ αυτόν βρίσκονται πια στη διεκδίκηση των δύο προνομιούχων πρώτων θέσεων, με τους «κόκκινους» του Γιούργκεν Κλοπ να «αυτοκτονούν» απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα.

Αντίθετα, πιο ξεκάθαρα είναι τα πράγματα στον 4ο όμιλο, αφού οι νίκες των Πόρτο και Σάλκε έκριναν, ουσιαστικά, τη μοίρα του γκρουπ, με τους Πορτογάλους να προκρίνονται και μαθηματικά στους «16» και τους Γερμανούς να έχουν τον πρώτο λόγο.

Η Ατλέτικο σταμάτησε το αήττητο της Ντόρτμουντ στον 1ο όμιλο και έφτασε τους Βεστφαλούς στην πρώτη θέση, ενώ στον 2ο όμιλο η Τότεναμ έμεινε ζωντανή με σούπερ ανατροπή απέναντι στην Αϊντχόφεν, που βρέθηκε να προηγείται στο Wembley μόλις από το 2ο λεπτό.

Οι Ολλανδοί κρατούσαν το προβάδισμα ως το 78ο λεπτό, αλλά με δύο γκολ του Χάρι Κέιν (το δεύτερο στο 89΄) η Τότεναμ νίκησε 2-1 και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Ίντερ απέναντι στην Μπαρτσελόνα, ελπίζει για τη δεύτερη θέση.

Αναλυτικά:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

• Μονακό - Μπριζ 0-4 (12΄, 17΄ πεν. Βανάκεν, 24΄ Γουέσλι, 85΄ Βόρμερ)
  • Ατλέτικο Μαδρίτης - Ντόρτμουντ 2-0 (43΄ Σαούλ, 80΄ Γκριεζμάν)

2ος ΟΜΙΛΟΣ

• Ίντερ - Μπαρτσελόνα 1-1 (87΄ Ικάρντι - 83΄ Μάλκομ)
  • Τότεναμ - Αϊντχόφεν 2-1 (78΄, 89΄ Κέιν - 2΄ Ντε Γιονγκ)

3ος ΟΜΙΛΟΣ

• Ερυθρός Αστέρας - Λίβερπουλ  2-0 (22΄, 29΄ Πάνκοβ)
  • Νάπολι - Παρί Σεν Ζερμέν 1-1 (62΄ πεν. Ινσίνιε - 45΄+2 Μπερνάτ)

4ος ΟΜΙΛΟΣ

• Σάλκε - Γαλατασαράι      2-0  (4΄ Μπουργκστάλερ, 57΄ Ουτ)
  • Πόρτο - Λοκομοτίβ Μόσχας 4-1 (2΄ Ερέρα, 42΄ Μαρεγκά, 67΄ Κορόνα, 90΄+3 Οτάβιο - 59΄ Φαρφάν)