Χάντμπολ: Ήττα της Εθνικής Ανδρών στο Ρέικιαβικ

Πέμπτη, 25 Οκτωβρίου 2018 00:55
UPD:01:11

Για περίπου 20 λεπτά πρόβαλε αντίσταση στην Ισλανδία η Eθνική Aνδρών, στην πρεμιέρα του 3ου προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2020.

Από εκείνο το σημείο και ύστερα οι γηπεδούχοι επέβαλαν την ανωτερότητά τους και έφτασαν στη νίκη με 35-21 (ημίχρονο 17-13), στον αγώνα που διεξήχθη στο Ρέικιαβικ.

Όσο η ελληνική ομάδα κρατούσε χαμηλά το σκορ και το ρυθμό του αγώνα, με δυνατή άμυνα και κάποιες καλές αποκρούσεις του Τσιλιμπάρη, κατάφερε να δυσκολέψει τους γηπεδούχους.

Σταδιακά, όμως, με τους παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη να χρεώνονται πολλές δίλεπτες αποβολές και να υστερούν σε ταχύτητα και φυσική κατάσταση, οι Ισλανδοί εδραίωσαν το προβάδισμά τους και, από τα μέσα του β΄ ημιχρόνου και μετά, άνοιξαν αρκετά τη διαφορά, που έφτασε ως τα 15 τέρματα, πριν το τελικό +14 (35-21).

Ο επόμενος αγώνας της Εθνικής θα διεξαχθεί την προσεχή Κυριακή (28/10, 17:00) στην Κοζάνη, με αντίπαλο την ΠΓΔΜ.