Γερμανία: Κορυφή με σούπερ ανατροπή η Ντόρτμουντ

Σάββατο, 29 Σεπτεμβρίου 2018 19:00
UPD:22:46
EPA/DANIEL KOPATSCH

Με ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο η Ντόρτμουντ σημείωσε και τα τέσσερα τέρματά της, οι Βεστφαλοί πέρασαν με 4-2 από την «BayArena» απέναντι στην Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν εμφατικά από ένα παιχνίδι στο οποίο βρέθηκαν να χάνουν 2-0 στα πρώτα 45 λεπτά! Με τη νίκη της η Ντόρτμουντ βρέθηκε ξανά στην κορυφή της κατάταξης, ενώ οι «ασπιρίνες» παρέμειναν καθηλωμένες στους 6 βαθμούς.

Ο Τάσος Δώνης σημείωσε το πρώτο τέρμα του στη φετινή Μπουντεσλίγκα, ανοίγοντας το σκορ στο παιχνίδι της Στουτγάρδης με τη Βέρντερ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Ο Δώνης έφυγε στην αντεπίθεση στο 19ο λεπτό και έκανε το 1-0 για την ομάδα του, η οποία τελικά επικράτησε με 2-1 της ομάδας της Βρέμης.

Η Λειψία, που συνεχίζει να ανεβαίνει μετά το κακό ξεκίνημα, πέρασε με 2-1 από την έδρα της Χοφενχάιμ, ενώ η Σάλκε πέτυχε την πρώτη της νίκη, επικρατώντας 1-0 της Μάιντς.

Αναλυτικά:

• Στουτγάρδη-Βέρντερ Βρέμης 2-1 (19΄ Δώνης, 75΄ Κάστρο  -68΄ αυτ. Τσίλερ)
  • Βόλφσμπουργκ-Γκλάντμπαχ 2-2 (12΄ Στέφεν, 59΄ Βέγκχορστ - 7΄ Πλεά, 48΄ Αζάρ)
  • Νυρεμβέργη-Φορτούνα Ντίσελντορφ 3-0 (28΄ πεν. Μπέρενς, 64΄ Ισνακ, 78΄ Παλάσιος)
  • Χοφενχάιμ-Λειψία 1-2 (53΄, 73΄ Πόουλσεν - 90΄ πεν. Κράμαριτς)
  • Σάλκε-Μάιντς 1-0 (11΄ Σεπφ)
  • Λεβερκούζεν-Ντόρτμουντ 2-4 (9΄ Βάισερ, 39΄ Τα - 65΄ Λάρσεν, 69΄ Ρόις, 85΄, 90΄ Αλκάθερ)