Σάββατο, 29 Σεπτεμβρίου 2018 19:00

Γερμανία: Κορυφή με σούπερ ανατροπή η Ντόρτμουντ

Ο Τάσος Δώνης σημείωσε το πρώτο τέρμα του στη φετινή Μπουντεσλίγκα, ανοίγοντας το σκορ στο παιχνίδι της Στουτγάρδης με τη Βέρντερ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Με ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο η Ντόρτμουντ σημείωσε και τα τέσσερα τέρματά της, οι Βεστφαλοί πέρασαν με 4-2 από την «BayArena» απέναντι στην Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν εμφατικά από ένα παιχνίδι στο οποίο βρέθηκαν να χάνουν 2-0 στα πρώτα 45 λεπτά! Με τη νίκη της η Ντόρτμουντ βρέθηκε ξανά στην κορυφή της κατάταξης, ενώ οι «ασπιρίνες» παρέμειναν καθηλωμένες στους 6 βαθμούς.

Ο Δώνης έφυγε στην αντεπίθεση στο 19ο λεπτό και έκανε το 1-0 για την ομάδα του, η οποία τελικά επικράτησε με 2-1 της ομάδας της Βρέμης.

Η Λειψία, που συνεχίζει να ανεβαίνει μετά το κακό ξεκίνημα, πέρασε με 2-1 από την έδρα της Χοφενχάιμ, ενώ η Σάλκε πέτυχε την πρώτη της νίκη, επικρατώντας 1-0 της Μάιντς.

Αναλυτικά:

• Στουτγάρδη-Βέρντερ Βρέμης 2-1 (19΄ Δώνης, 75΄ Κάστρο  -68΄ αυτ. Τσίλερ)
  • Βόλφσμπουργκ-Γκλάντμπαχ 2-2 (12΄ Στέφεν, 59΄ Βέγκχορστ - 7΄ Πλεά, 48΄ Αζάρ)
  • Νυρεμβέργη-Φορτούνα Ντίσελντορφ 3-0 (28΄ πεν. Μπέρενς, 64΄ Ισνακ, 78΄ Παλάσιος)
  • Χοφενχάιμ-Λειψία 1-2 (53΄, 73΄ Πόουλσεν - 90΄ πεν. Κράμαριτς)
  • Σάλκε-Μάιντς 1-0 (11΄ Σεπφ)
  • Λεβερκούζεν-Ντόρτμουντ 2-4 (9΄ Βάισερ, 39΄ Τα - 65΄ Λάρσεν, 69΄ Ρόις, 85΄, 90΄ Αλκάθερ)