Ιταλία: Καλή... αρχή για Ρονάλντο

Κυριακή, 16 Σεπτεμβρίου 2018 18:42
UPD:23:36
REUTERS/MASSIMO PINCA

Άργησε αλλά ξεκίνησε να σκοράρει στην Ιταλία ως παίκτης της Γιουβέντους ο Κριστιάνο Ρονάλντο, σημειώνοντας μάλιστα και τα δύο γκολ της ομάδας του απέναντι στη Σασουόλο, για την 4η αγωνιστική της Serie A, ύστερα από 320 λεπτά και 27 τελικές!

Η Τζένοα πήρε την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μπολόνια χάρη σε γκολ του Πιάτεκ στο 69ο λεπτό, ενώ στο 1-1 (28΄ Ντε Πολ - 49΄ Μεϊτέ) συμβιβάστηκαν Ουντινέζε και Τορίνο στο γήπεδο της πρώτης.

Αν και προηγήθηκε με 2-0 μόλις στο 30ό λεπτό, η Ρόμα δεν μπόρεσε να φτάσει στη νίκη επί της Κιέβο στο Ολίμπικο. Οι Ρωμαίοι, με τον Κώστα Μανωλά στο αρχικό τους σχήμα, αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 με την ουραγό Κιέβο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με τους Ελ Σαραουί (10΄) και Κριστάντε (30΄), όμως ο Μπίρσα στο 52΄ και ο Στεπίνσκι στο 83΄ ισοφάρισαν για την Κιέβο, η οποία πάντως συνεχίζει με αρνητικό πρόσημο στο βαθμολογικό πίνακα.

Η Λάτσιο νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Έμπολι με γκολ του Παρόλο στο 47΄, ενώ Κάλιαρι και Μίλαν αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα με τον Ζοάο Πέδρο μόλις στο 4΄ και τους «ροσονέρι» να ισοφαρίζουν με τον Ιγκουαΐν στο 55΄.