Μπάσκετ: Κανένα πρόβλημα στην Πυλαία για Παναθηναϊκό

Κυριακή, 04 Φεβρουαρίου 2018 21:44
UPD:21:52
INTIME SPORTS/ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΣΤΑΣ

Ένα δεκάλεπτο, το τρίτο, καθόρισε τη «μάχη» στο PAOK Sports Arena, για την 15η αγωνιστική της Basket League, ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό.

Ήταν η περίοδος που οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν άριστα στο ξεκίνημά της, «άνοιξαν» την απόσταση από τους γηπεδούχους χάρη στην εκτελεστική δεινότητά τους από το τρίποντο (4/6) και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη με 91-74.

Ένα αποτέλεσμα που διατηρεί αλώβητη στο πρωτάθλημα την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ και, ταυτόχρονα, σήμανε την τρίτη συνεχή ήττα για τον «Δικέφαλο».

Ο Παναθηναϊκός τελείωσε το ματς έχοντας συνολικά 11/25 σουτ από τα 6,75 και ακόμη 39 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη.

Ξεχώρισαν οι Γκάμπριελ (14π., με 4/4 τρίποντα, 5 ριμπ.), Αντετοκούνμπο (13π), Ντένμον (11π), Καλάθης (11π., 5 ριμπ., 5 ασ) και Μήτογλου (7π., 10 ριμπ, 2 κοψ), ενώ για τον ΠΑΟΚ πάλεψαν περισσότερο οι Γκος (18π.) και Τζάκσον (16π., 7 ριμπ.).