Κυριακή, 04 Φεβρουαρίου 2018 21:44

Μπάσκετ: Κανένα πρόβλημα στην Πυλαία για Παναθηναϊκό

Ένα δεκάλεπτο, το τρίτο, καθόρισε τη «μάχη» στο PAOK Sports Arena, για την 15η αγωνιστική της Basket League, ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό.

Ήταν η περίοδος που οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν άριστα στο ξεκίνημά της, «άνοιξαν» την απόσταση από τους γηπεδούχους χάρη στην εκτελεστική δεινότητά τους από το τρίποντο (4/6) και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη με 91-74.

Ένα αποτέλεσμα που διατηρεί αλώβητη στο πρωτάθλημα την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ και, ταυτόχρονα, σήμανε την τρίτη συνεχή ήττα για τον «Δικέφαλο».

Ο Παναθηναϊκός τελείωσε το ματς έχοντας συνολικά 11/25 σουτ από τα 6,75 και ακόμη 39 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη.

Ξεχώρισαν οι Γκάμπριελ (14π., με 4/4 τρίποντα, 5 ριμπ.), Αντετοκούνμπο (13π), Ντένμον (11π), Καλάθης (11π., 5 ριμπ., 5 ασ) και Μήτογλου (7π., 10 ριμπ, 2 κοψ), ενώ για τον ΠΑΟΚ πάλεψαν περισσότερο οι Γκος (18π.) και Τζάκσον (16π., 7 ριμπ.).