Ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον Κόροιβο (97-76) στην επιστροφή του Σπανούλη

Κυριακή, 03 Δεκεμβρίου 2017 20:29
UPD:20:30
INTIME SPORTS/ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Η πελοποννησιακή ομάδα ήταν ανταγωνιστική για 20 λεπτά (45-39), αλλά όταν οι Πειραιώτες «πάτησαν το γκάζι» το σκορ... ξέφυγε. Η σημερινή ήταν η 6η νίκη για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου (έχει και μία ήττα από τον Παναθηναϊκό), ενώ ο Κόροιβος γνώρισε την 4η ήττα του (3η μακριά από την Αμαλιάδα σε ισάριθμα ματς).

Με τον αρχηγό του να επιστρέφει μετά από περίπου 2 μήνες, ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον Κόροιβο Αμαλιάδας με 97-76 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α1.

Με... βροχή τριπόντων (14/30) και άμυνα που υποχρέωσε τους φιλοξενούμενους σε 15 λάθη, ο Ολυμπιακός δεν... αγχώθηκε ιδιαίτερα. Ο Βασίλης Σπανούλης συνδύασε την επιστροφή του στο παρκέ με 13π. (3/4τρ.) και 5 ασίστ. Πρωταγωνιστής των «ερυθρόλευκων» ήταν ο Γιάννις Στρέλνιεκς (19π., 7ασ.), ενώ στους 16 σταμάτησε ο Χόλις Τόμπσον.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ξεκούρασε τους Γιώργο Πρίντεζη και Νίκολα Μιλουτίνοφ, ενώ απείχε και ο τραυματίας Βαγγέλης Μάντζαρης. Απαντες αναμένεται να είναι ετοιμοπόλεμοι για το μεγάλο ματς της 11ης αγωνιστικής της Euroleague με την Ρεάλ Μαδρίτης, το βράδυ της ερχόμενης Παρασκευής (8/12) στο ΣΕΦ.