Μπάσκετ: Σε ελεύθερη πτώση η ΑΕΚ

Σάββατο, 28 Οκτωβρίου 2017 19:12
UPD:19:49
INTIME SPORTS/ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ ΧΑΡΗΣ

Η ήττα της ΑΕΚ στη Ρόδο από τον Κολοσσό ήταν το αποτέλεσμα που προκάλεσε τη μεγαλύτερη αίσθηση, καθώς η Ένωση επιβεβαίωσε και σήμερα ότι διάγει περίοδο αγωνιστικού κλυδωνισμού, γνωρίζοντας δεύτερη ήττα σε τέσσερα παιχνίδια.

Ημέρα των φιλοξενούμενων ήταν η σημερινή στην Α1 Ανδρών, καθώς οι τρεις από τις συνολικά πρώτες τέσσερις συναντήσεις του Σαββάτου (28/10) έληξαν με «διπλό», ενώ η τέταρτη κρίθηκε στον πόντο υπέρ της γηπεδούχου!

Οι «θαλασσί» νίκησαν την αθηναϊκή ομάδα με 82-78 έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Γκρίφιν με 22 πόντους, ενώ από τους «κιτρινόμαυρους» ο Γκριν είχε 18 και ο Μπάρλοου 17 πόντους.

Εκπληκτικό το Λαύριο, συνέτριψε με 95-73 το Ρέθυμνο στην Κρήτη και έφτασε στο 2-2. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γκρέι με 25 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιαννόπουλος με 19.

Ο ΓΛ/Φάρος πήρε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 71-70 της Κύμης στην Εύβοια. Για την ομάδα της Λάρισας ο Γουέρ είχε 16 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους, που ακόμα δεν έχουν χαρεί την χαρά της νίκης στο φετινό πρωτάθλημα, ξεχώρισε ο Μανωλόπουλος με 14 πόντους.

Μεγάλη μάχη έγινε και στην Αμαλιάδα, όπου ο Κόροιβος, ύστερα από αγώνα-θρίλερ, νίκησε τον Πανιώνιο με 68-67. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Ντεκόσεϊ με 17 πόντους, ενώ για τους «κυανέρυθρους», που μετρούν 0/4, ο Σακελλαρίου είχε 18.