Europa League: Προβάδισμα για ΠΑΟΚ με Έστερσουντ

Πέμπτη, 17 Αυγούστου 2017 22:50
UPD:23:12
INTIME SPORTS/ΣΙΑΡΡΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Ο ΠΑΟΚ ήταν κακός στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης αλλά πήρε αυτό που ήθελε απέναντι στην Έστερσουντ, την οποία νίκησε με 3-1 στην Τούμπα και θα πάει στη Σουηδία την ερχόμενη εβδομάδα έχοντας σαφές προβάδισμα για πρόκριση στους ομίλους του Europa League.

Η ομάδα του Λουτσέσκου έφτασε σε μια ευρείας έκτασης νίκη, σε αντίθεση με τη μορφή του αγώνα, κι αφού χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στο σκορ, μιας και η αντίπαλός της είχε προηγηθεί στο σκορ με πέναλτι του Νούρι στο 21΄, που καταλογίστηκε μετά το λάθος του Λέοβατς και την ανατροπή του Άις από τον Ρέις.

Ο «Δικέφαλος» ευτύχησε πάντως, παρά την κακή εικόνα του, να ισοφαρίσει πριν τη λήξη του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 38ο λεπτό με κεφαλιά του Λέο Μάτος, ενώ στην επανάληψη ήταν η σειρά του Πρίγιοβιτς να «καθαρίσει» το παιχνίδι σκοράροντας στο 77ο λεπτό, επίσης με κεφαλιά και στο 88΄ με πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Κεϊτά επί του Ενρίκε.