Βόλεϊ: Στον τελικό της Α1 Ανδρών ο ΠΑΟΚ

Τετάρτη, 19 Απριλίου 2017 20:46
UPD:20/04/2017 00:20
INTIME SPORTS/ΚΩΤΣΙΑΡΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Ο «Δικέφαλος» ξεπέρασε με... συνοπτικές διαδικασίες το εμπόδιο του Παναθηναϊκού στο δρόμο προς τον τελικό, καθώς στην ημιτελική σειρά του νίκησε τους «πράσινους» σε τρεις σερί αγώνες και με συνολικό σκορ 3-0 θα βρει μπροστά του τους «ερυθρόλευκους».

Ο ΠΑΟΚ θα υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέχει τα τελευταία δύο χρόνια, με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στην Α1 Ανδρών.

Η πειραϊκή, που έχει κατακτήσει ήδη το Κύπελλο Ελλάδας και το Λιγκ Καπ, θα έχει το πλεονέκτημα έδρας, μιας και είχε τερματίσει στην πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Ο τρίτος αγώνας, δηλαδή ο αποψινός, ήταν τελικά και ο πιο εύκολος για τον ΠΑΟΚ. Ο Παναθηναϊκός του Δημήτρη Ανδρεόπουλου εμφανίστηκε απογοητευμένος, χωρίς πίστη παρότι έπαιζε στην έδρα του και το τελικό 3-0 ήρθε πολύ εύκολα, με 25-16, 25-19 και 25-15.

Η πρώτη αναμέτρηση των τελικών θα διεξαχθεί την προσεχή Δευτέρα στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη», στις 19:00.

Εν τω μεταξύ, ο Ηρακλής Χαλκίδας κέρδισε την παραμονή του στην κατηγορία και θα βρίσκεται στην Α1 και τη νέα αγωνιστική περίοδο, μετά το 3-0 σετ επί της Παναχαϊκής στην Εύβοια, για την τέταρτη αγωνιστική των πλέι άουτ.