Super League: Ο Μπεργκ λύτρωσε τον Παναθηναϊκό με Πανιώνιο

Πέμπτη, 06 Απριλίου 2017 19:11
UPD:19:29
INTIME SPORTS/ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Με γκολ του Μπεργκ από τα 11 μέτρα, ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 τον Πανιώνιο στο «Απόστολος Νικολαΐδης» στο παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής και τον έφτασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Η σημερινή εμφάνιση των «πρασίνων» ήταν μέτρια, όμως πήραν τη νίκη -με τους «κυανέρυθρους» να φωνάζουν πάντως για την απόφαση του διαιτητή Γκράνα- και την Κυριακή στην Τούμπα θα παίξει για τη δεύτερη θέση της κανονικής περιόδου, καθώς στην ισοβαθμία με τον Πανιώνιο υπερτερεί μετά το 1-1 της Νέας Σμύρνης.

Η μοναδική κλασική ευκαιρία στο πρώτο 45λεπτο χάθηκε για το «τριφύλλι» στο 17΄, με τον αρκετά δραστήριο Βιγιαφάνιες να πλασάρει άψογα και να στλένει τη μπάλα στη ρίζα της δεξιάς δοκού. Από το 25΄ και μετά, πάντως, οι γηπεδούχοι δεν είχαν ενέργεια κι έριξαν το ρυθμό τους, κάτι που εκμεταλλεύτηκε πλήρως η ομάδα του Μιλόγεβιτς.

Και στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ουζουνίδη έδειχναν να μην έχουν δυνάμεις και σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη που έκαναν στη μεσαία γραμμή, συνέχισαν να είναι υποτονικοί και φλύαροι. Στο 58΄ ο Πανιώνιος είχε την πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη, με το σουτ του Μασούντ να καταλήγει στα χέρια του Βλαχοδήμου.

Ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπεργκ στο 62΄, στην απόπειρα του Σουηδού να πλασάρει αλλά τον Γιαννιώτη να κάνει μεγάλη επέμβαση.

Στο 74΄ ο Τασουλής φάνηκε να ανατρέπει τον Λέτο στην περιοχή, ενώ ο Αργεντινός βρισκόταν πολύ πλάγια. Πέναλτι αποφάνθηκε ο διαιτητής, αν και το πόδι του Λέτο ήταν εκείνο που βρήκε τον Τασουλή κι όχι το αντίθετο, με τον Μπεργκ να σημειώνει το μοναδικό γκολ του αγώνα.