Super League: Πολύτιμο έδαφος στη μάχη των play off έχασε η Ξάνθη

Σάββατο, 01 Απριλίου 2017 16:53
UPD:16:55
INTIME SPORTS/ΠΑΠΠΑ ΒΟΥΛΑ

Η Ξάνθη έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να πιάσει στην 5η θέση της κατάταξης την ΑΕΚ (παίζει αύριο με τον Παναθηναϊκό) κι έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη που συνεχίζεται για τα play off.

Η ομάδα που είχε το μεγαλύτερο βαθμολογικό κίνητρο στο ματς των «Ζωσιμάδων» δεν ήταν τελικά αυτή που χαμογέλασε.

Στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η «αυλαία» της 26ης αγωνιστικής της Super League, ΠΑΣ Γιάννινα και Ξάνθη αναδείχθηκαν ισόπαλοι, 1-1, με τους Ηπειρώτες να παίρνουν τη μπουκιά από το στόμα των φιλοξενούμενων στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο αδιάφορος βαθμολογικά, ΠΑΣ, έπαιξε για την ιστορία του, είχε κάποιες καλές φάσεις για να σκοράρει πριν και μετά το γκολ που δέχτηκε και τελικά τα κατάφερε στις καθυστερήσεις με το σουτ του Ζάιρο.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου άνοιξε το σκορ στο 60΄ με τον Βασιλακάκη, ο οποίος βγήκε απέναντι από τον Πασχαλίδη μετά από δύο συνεχόμενα λάθη που προηγήθηκαν από τους αμυντικούς των γηπεδούχων.