Super League: Νίκη παραμονής στην Τρίπολη η Κέρκυρα

Κυριακή, 05 Μαρτίου 2017 19:06
UPD:19:07
INTIME SPORTS/ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

Πριν το γκολ του Μάσα ο Αστέρας έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία με τους Στανισάβλιεβιτς και Μανιά, ενώ το μόνο που είχε να επιδείξει η Κέρκυρα στο πρώτο 45λεπτο ήταν ένα σουτ του Κόντου στο 44΄ που απόκρουσε ο Ντοναρούμα.

Tην παραμονή της στη Super League εξασφάλισε ουσιαστικά η Κέρκυρα μετά το εκτός έδρας 2-1 επί του Αστέρα Τρίπολης, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super league.

Σε ένα εξαιρετικά κομβικό σημείο του πρωταθλήματος, οι Αρκάδες δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στα «τρίποντα» μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα και παρέμειναν σε δυσχερή θέση όσον αφορά την παραμονή τους στη Super League (προπορεύονται κατά 5 βαθμούς από τον προτελευταίο Ηρακλή).

Τεράστια επιτυχία για την ομάδα του Γρηγορίου, που έφτασε με μεγάλη ανατροπή στη νίκη, ενώ ακολουθούν δύο ματς στην έδρα της με τη Βέροια και τον Ηρακλή. Οι «Φαίακες» παρότι βρέθηκαν να χάνουν από το γκολ του Μάσα στο 38΄ με απευθείας φάουλ, ανασυντάχθηκαν στο δεύτερο μέρος και έφτασαν σε μία μεγάλη νίκη απέναντι στους Αρκάδες, που είχαν δοκάρι και δύο μεγάλες ευκαιρίες.

Στο δεύτερο μέρος το ματς άνοιξε περισσότερο, κυρίως από την πλευρά της Κέρκυρας, που βγήκε στην επίθεση για να ισοφαρίσει και τα κατάφερε στο 70΄ με τον Ντουάλα, ο οποίος βρέθηκε «ξεχασμένος» στην περιοχή μετά το φάουλ του Κόντου και νίκησε τον Ντοναρούμα.

Απίθανη ευκαιρία έχασε ο Αστέρας στο 80΄ με τον Μανιά να σημαδεύει το δοκάρι από πολύ κοντά, ενώ στο «ριμπάουντ» ο Μάσα αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Η μπάλα τιμώρησε τους γηπεδούχους, καθώς στο 83΄ ο Τουράμ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου με σουτ πάνω στην κίνηση, κάνοντας την ολική ανατροπή στην αναμέτρηση.