Super League: Η Ξάνθη σταμάτησε (0-0) τον ΠΑΟΚ

Κυριακή, 12 Φεβρουαρίου 2017 19:27
UPD:19:30
INTIME SPORTS/VILLA

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο «Δικέφαλος» να υποχωρήσει στην τρίτη θέση με 36 βαθμούς, δύο πίσω από τον Πανιώνιο και 15 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, ενώ η Ξάνθη παρένεινε τέταρτη με 33 βαθμούς.

Ισόπαλο 0-0 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στα Πηγάδια ανάμεσα σε Ξάνθη και του ΠΑΟΚ, για την 20η ημέρα του πρωταθλήματος της Super League.

Με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή τους παρουσιάστηκαν οι Θεσσαλονικείς, τρεις ημέρες μετά τη μεταξύ τους αναμέτρηση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, ενώ ντεμπούτο στο πρωτάθλημα ως βασικός στην ενδεκάδα έκανε ο Δεληγιαννίδης.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για τους φιλοξενούμενους στο 8ο λεπτό, όταν από γύρισμα του Κίτσιου ο Δεληγιαννίδης έκανε την προβολή, αλλά δεν κατόρθωσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αν και από εξαιρετική θέση.

Η Ξάνθη απείλησε στο 11΄ όταν το σουτ του Ντε Λούκας έφυγε άουτ, ενώ στο 39΄ από λάθος του Ζίφκοβιτς ο Αθανασιάδης βιάστηκε να τελειώσει τη φάση, με αποτέλεσμα να σουτάρει πάνω στον τερματοφύλακα της Ξάνθης, σε άδεια εστία!

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει και στο 52΄ ο Μπίσεσβαρ, μέσα από τη μικρή περιοχή, δεν κατόρθωσε να νικήσει τον Ζίφκοβιτς, ο οποίος επενέβη σωτήρια και στο 66΄ αποκρούοντας την κεφαλιά του Βαρέλα, στην τελευταία ευκαιρία του ματς.