FIBA Champions League: Δεν «ίδρωσε» με Σαρλερουά η ΑΕΚ

Τετάρτη, 14 Δεκεμβρίου 2016 23:31
UPD:23:38
INTIME SPORTS/ΚΩΤΣΙΑΡΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και χάρη στην υπεροχή της στα ριμπάουντ (21 έναντι 6) και την εκτελεστική δεινότητα του Ντίξον προηγήθηκε στο ημίχρονο με 56-35.

Με πρωταγωνιστή τον Μάικλ Ντίξον, που σταμάτησε να σκοράρει όταν έφτασε στους 23 πόντους, η ΑΕΚ νίκησε εύκολα 89-69 τη Σαρλερουά στο ΟΑΚΑ, για την 9η αγωνιστική του FIBA Champions League.

Η Ένωση, που παρατάχθηκε χωρίς τον Δημήτρη Μαυροειδή (ενοχλήσεις στο γόνατο), ξεκίνησε πολύ δυνατά από την αρχή και αποκτώντας διαφορά 15 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο (27-12) δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ύστερα από ένα τρίλεπτο «αφλογιστίας» η ΑΕΚ ξαναβρήκε ρυθμό και διατήρησε τη διαφορά (75-54 στο 30΄), ενώ η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην έκτη νίκη στον 5ο όμιλο.