Μπάσκετ: «Κίτρινο» το ντέρμπι των «Δικέφαλων»

Σάββατο, 12 Νοεμβρίου 2016 22:07
UPD:13/11/2016 20:02
INTIME SPORTS/VILLA

Η ΑΕΚ πέρασε και από τη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας 78-71 του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας, παρέμεινε αήττητη και την 6η αγωνιστική και οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.

Κορυφαίοι για την Ένωση ήταν οι Ντίξον και Ούκιτς με 22 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπράιαντ με 17 και Γλυνιαδάκης με 15 πόντους.

Η καλή άμυνα του ΠΑΟΚ και η κυριαρχία στα ριμπάουντ με Σάιμπερτ και Γλυνιαδάκη έφεραν το 17-9 στα πρώτα επτάμισι λεπτά, μείωσε (15-18) ο Ντίξον με προσωπικές ενέργειες, αλλά ο Μπράιαντ ξανάστειλε τη διαφορά στο +9 (26-17) και ο Χρυσικόπουλος έγραψε το 34-23.

Η Ένωση όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη της και με τρίποντα των Γουίλιαμς και Ντίξον έτρεξε επί μέρους σκορ 11-1, για να κλείσει το ημίχρονο με 38-34 υπέρ των γηπεδούχων. Η ΑΕΚ ισοφάρισε στις αρχές του 4ου δεκάλεπτου (58-58) και πήρε κεφάλι με τον Ντίξον (58-60), ενώ ο Ούκιτς έγραψε το 59-67 στο 35:30.

Στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιθέσεις των παικτών του Γιούρι Ζντοβτς και πλησίασαν στο καλάθι με τον Μπράιαντ (69-71) ,1:11 πριν το τέλος, αλλά το τρίποντο (υπό πίεση) του Ντίξον από τη γωνία σκότωσε τις ελπίδες της μακεδονικής ομάδας.