Super League: Πλατέλας και Ανέστης «υπέγραψαν» τη νίκη της ΑΕΚ στη Λάρισα (2-1)

Δευτέρα, 17 Οκτωβρίου 2016 21:23
UPD:21:30
INTIME SPORTS/VILLA

Το «βαρύ» 3-0 από τον Ολυμπιακό, που προκάλεσε κλυδωνισμούς στην Ένωση, αλλά και στον Τιμούρ Κετασπάγια, δε στάθηκε τελικά ανασταλτικός παράγοντας στην απόδοση των «κιτρινόμαυρων», που έστω και δύσκολα έφτασαν στη νίκη με την οποία «έπιασαν» στην 2η θέση τον Παναθηναϊκό (από 10β.)

Με δύο γκολ του... ξεχασμένου, Βαγγέλη Πλατέλα, η ΑΕΚ νίκησε 2-1 στη Λάρισα στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 7ης αγωνιστικής της Super League.

Πρωταγωνιστής της νίκης της ΑΕΚ ήταν ο Βαγγέλης Πλατέλας. Ο βραχύσωμος μέσος, που στα πρώτα 4 ματς της σεζόν δεν είχε παίξει ποτέ βασικός (συνολικά είχε 100 λεπτά συμμετοχής, όλα προερχόμενος από τον πάγκο), επιλέχθηκε από τον Τιμούρ Κετσπάγια στο αποψινό παιχνίδι και με την εμφάνισή του δικαίωσε απόλυτα τον Γεωργιανό, αλλά παράλληλα, του έστειλε και το μήνυμα ότι αξίζει περισσότερες ευκαιρίες.

Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει και στον Γιάννη Ανέστη. Ο γκολκίπερ της ΑΕΚ έκανε δύο τεράστιες αποκρούσεις, μία σε κάθε ημίχρονο, με τις οποίες απέτρεψε την ισοφάριση από πλευράς Λάρισας. Την πρώτη στο 10΄ όταν εκτινάχθηκε κι έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Ναζλίδη και τη δεύτερη στο 80΄, σε φοβερό σουτ του Ουρτάδο όταν και πάλι έπεσε στη γωνία του κι απεσόβησε το 2-2.

Στο 4΄ και στο 30΄ ο Πλατέλας με δύο σουτ έστειλε τη μπάλα στην ίδια γωνία του Καβουσάκη (δεξιά), έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του και παρά τη γρήγορη μείωση του σκορ από τον Ναζλίδη (34΄ ) οι «κιτρινόμαυροι» άντεξαν στο δεύτερο μέρος στην πίεση που άσκησαν οι «βυσσινί» κι έφυγαν από το «AEL FC ARENA» με το πολύτιμο «τρίποντο».

Οι γηπεδούχοι είχαν πολλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν στην επανάληψη, αλλά τελικά δεν απέφυγαν την πρώτη εντός έδρας ήττα.