Αγγλία: Ξέσπασε στη Λέστερ (4-1) η Γιουνάιτεντ

Σάββατο, 24 Σεπτεμβρίου 2016 16:52
UPD:16:55
REUTERS/Carl Recine

Καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατανίκησε την πρωταθλήτρια Λέστερ στο «Ολντ Τράφορντ» με 4-1 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής στην Premier League

Το σκορ άνοιξε ο Κρις Σμόλινγκ στο 22΄, αλλά ως το 37ο λεπτό τίποτα δεν προμήνυε εκείνο που θα ακολουθούσε στο επόμενο πεντάλεπτο, διάστημα στο οποίο η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο σκόραρε τρεις φορές!

Στο 37΄ ο Χουάν Μάτα, στο 40΄ ο Μάρκους Ράσφορντ και στο 42΄ ο Πολ Πογκμπά, με το «παρθενικό» γκολ του στους «κόκκινους διαβόλους», εξακόντισαν το σκορ στο 4-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «χορτασμένοι» γηπεδούχοι έριξαν το ρυθμό, την ώρα που ο Κλάουντιο Ρανιέρι είχε αποσύρει το βαρύ πυροβολικό του (Βάρντι, Μαχρέζ) καθώς δεν υπήρχε λόγος να τους κουράσει άσκοπα, μιας και ακολουθεί ο αγώνας του Τσάμπιονς Λιγκ με την Πόρτο, την επόμενη Τρίτη.

Έτσι οι «αλεπούδες» βρήκαν την ευκαιρία να ανασυνταχθούν και εν τέλει να μειώσουν με ένα καταπληκτικό γκολ του Ντεμαράι Γκρέι, ακριβώς με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.