Europa League: Ελπίζει ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά την ήττα (0-1) από την Άλκμααρ

Πέμπτη, 28 Ιουλίου 2016 23:45
UPD:23:56
EUROKINISSI

ΟΙ γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι, ιδιαίτερα στο πρώτο 45λεπτο όταν εκτός από το γκολ που πέτυχαν έχασαν άλλες τρεις πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να «καθαρίσουν» σε μεγάλο βαθμό από τον πρώτο κιόλας αγώνα του Γ΄ προκριματικού γύρου της διοργάνωσης.

Τις ελπίδες που έχει για πρόκριση στα play off του Europa League διατήρησε ζωντανές ο ΠΑΣ Γιάννινα παρά την ήττα που γνώρισε στην Ολλανδία από την Άλκμααρ (0-1).

Ο ΠΑΣ ευτύχησε να έχει σε μεγάλη βραδιά τον Πασχαλάκη, ο οποίος νικήθηκε στο 36΄, αλλά έκανε σωρεία μεγάλων επεμβάσεων και χάρις σ΄ αυτόν οι Ηπειρώτες έμειναν «ζωντανοί» στο παιχνίδι της πρόκρισης, αρκεί στη ρεβάνς της ερχόμενης εβδομάδας να σκοράρουν πρώτοι.

Οι Ολλανδοί «άγγιξαν» το γκολ στο 7΄, αλλά ο Μιχαήλ με προβολή αυτοθυσίας «πήρε τη μπουκιά από το στόμα» του Όβερεμ που ήταν έτοιμος να σκοράρει σε άδεια εστία.

Πιο γρήγορη ομάδα η Άλκμααρ συνέχισε να επιτίθεται και στο 36΄ «ανταμείφθηκε» με την κεφαλιά του Λούκασεν (1-0) μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Βάουτενς. Ο Πασχαλάκης στο 39΄ έκανε μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Όβερεμ, ενώ στο 40΄ και πάλι ο γκολκίπερ του ΠΑΣ κράτησε «ζωντανή» την ομάδα του στο διαγώνιο σουτ του Γιάχανμπαχς. Το πρώτο μέρος έκλεισε με μία ακόμη κλασική ευκαιρία για τους Ολλανδούς, με τους Γιαννιώτες να στέκονται τυχεροί καθώς το σουτ του Γιάχανμπαχς σταμάτησε στην πλάτη του Μπέριου κι ενώ η μπάλα είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη ισορρόπησε το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος, έκλεισε καλύτερα τους διαδρόμους με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μην φανούν ιδιαίτερα απειλητικοί. Σε μία-δύο φάσεις που το έκαναν ο κορυφαίος του «Αγιαξ της Ηπείρου», Πασχαλάκης, βρέθηκε στη σωστή θέση και κράτησε «όρθια» την ομάδα του στην υπόθεση πρόκριση.