Χάντμπολ: Πρωταθλητής Ελλάδας ο Φίλιππος Βέροιας

Δευτέρα, 06 Ιουνίου 2016 18:19
UPD:18:58
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Φωτογραφία από τον αγώνα.

Ο Φίλιππος Βέροιας επέστρεψε στην κορυφή του ελληνικού χάντμπολ κατακτώντας το πρωτάθλημα ύστερα από 13 χρόνια.

Η ομάδα της Ημαθίας κατάκτησε σήμερα για ένατη φορά το πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών, καθώς στον τρίτο και τελευταίο τελικό νίκησε στο Άργος τον Διομήδη με 26-21 (ημίχρονο 10-10) και με 2-1 νίκες πήρε τον τίτλο κι έκανε το νταμπλ φέτος.

Όπως οι προηγούμενοι δύο τελικοί, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα που έφτασε μέχρι τα τρία γκολ, αλλά ο Φίλιππος κατόρθωνε να βρίσκει τις λύσεις, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να είναι ισόπαλο 10-10.

Στο δεύτερο μισό, όμως, η μακεδονική ομάδα ανέβασε την απόδοσή της, είχε λύσεις στην επίθεση χάρις στον Μπαντή και απόκτησε διαφορά έξι γκολ στο 50΄.

Οι παίκτες του Διομήδη προσπάθησαν να επιστρέψουν μειώνοντας τη διαφορά, αλλά δεν τα κατάφεραν αφού οσάκις χρειάστηκε ο Τσιλιμπάρης δήλωσε «παρών» κάνοντας αρκετές αποκρούσεις.

Με γκολ των Ανανιάδη και Καρυπίδη η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +8 (23-15) στα 6 λεπτά πριν τη λήξη κι εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το παιχνίδι, αφού ο Διομήδης δεν είχε άλλο χρόνο.