Χάντμπολ: Ισοφάρισε ο Φίλιππος, σε τρίτο αγώνα ο τίτλος στην Α1 Ανδρών

Δευτέρα, 30 Μαΐου 2016 19:01
UPD:20:07
INTIME SPORTS

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα προβάδισμα 1-2 τερμάτων στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά μετά τα μέσα του β΄ ημιχρόνου ο Φίλιππος κατάφερε να προηγηθεί με 16-15.

Σε τρίτο και τελευταίο αγώνα θα κριθεί ο φετινός τίτλος του πρωταθλητή την Α1 Ανδρών, καθώς οι τελικοί εξελίσσονται συναρπαστικοί.

Ο Φίλιππος Βέροιας εκμεταλλεύθηκε την έδρα του, νίκησε με 18-17 Διομήδη Άργους στον δεύτερο τελικό και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.

Το νικητήριο γκολ για την ομάδα της Ημαθίας σημείωσε ο Τάσος Τριανταφυλλίδης περίπου 20΄΄ πριν τη λήξη, στέλνοντας τους δύο φιναλίστ ξανά στο Άργος για τη «μητέρα των μαχών», τη Δευτέρα , όπου την προσεχή Δευτέρα 6 Ιουνίου.

Ο Διομήδης αντέδρασε και προηγήθηκε 17-16, πέντε λεπτά πριν τη λήξη, όμως ο Καρυπίδης ισοφάρισε και ο Τριανταφύλλου χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.