Champions League: Στους «4» για πέμπτη συνεχή χρονιά η Μπάγερν

UPD:14/04/2016 00:02
EPA/MIGUEL A. LOPES

Στιγμιότυπο του αγώνα.

Λείπει η Μπάγερν από τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ; Όχι, αφού η φετινή θα είναι η πέμπτη συνεχής παρουσία της στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Οι Βαυαροί αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στην Πορτογαλία με την Μπενφίκα και σε συνδυασμό με το υπέρ τους 1-0 την περασμένη εβδομάδα στο Μόναχο προκρίθηκαν άνετα στην τετράδα και είναι από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, μετά τον αποκλεισμό της Μπαρτσελόνα.

Οι «αετοί», που αγωνίστηκαν χωρίς τον Μήτρογλου (ανέτοιμος) και με τον Σάμαρη στον πάγκο σε όλο το 90λεπτο, προηγήθηκαν στο 27΄ με τον Ραούλ Χιμένες, αλλά οι Βαυαροί ισοφάρισαν άμεσα με τον Βιδάλ (38΄).

Το ενδιαφέρον του παιχνιδιού έπαψε από το 52ο λεπτό, όταν ο Μίλερ έδωσε προβάδισμα στη Μπάγερν, αν και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 76΄ με τον Ταλίσκα και να φύγουν αξιοπρεπέστατα από τη διοργάνωση.