Champions League: Στα ημιτελικά για πρώτη φορά η Μάντσεστερ Σίτι

Τρίτη, 12 Απριλίου 2016 23:53
UPD:23:56
REUTERS/Jason Cairnduff

Η αγγλική ομάδα εκμεταλλεύτηκε άριστα το 2-2 στο Παρίσι απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν, στον πρώτο αγώνα, νίκησε τους Γάλλους 1-0 στο «Έτιχαντ» και άφησε εκτός διοργάνωσης το φαβορί της σειράς.

Η εντυπωσιακή πορεία της Μάντσεστερ Σίτι στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ συνεχίστηκε και απόψε, αφού δεν αρκέστηκε στην πρώτη συμμετοχή της ιστορίας της στα προημιτελικά της διοργάνωσης αλλά θα παραστεί και στα ημιτελικά.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Ντε Μπράιν στο 76΄ από μπαλιά του Φερνάντο, αν και οι «πολίτες» είχαν χάσει μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν πιο απλά τα πράγματα από το πρώτο ημίχρονο.

Στο 29ο λεπτό ο Αγουέρο κέρδισε πέναλτι από τον Τραπ, το εκτέλεσε ο ίδιος και αστόχησε αλλά ευτυχώς για τον ίδιο και την ομάδα του αυτό δεν κόστισε στη Σίτι.