NBA: Ο Στεφ Κάρι των ρεκόρ

Πέμπτη, 25 Φεβρουαρίου 2016 12:58
UPD:13:00
USA Today Sports/Steve Mitchell

Στεφ Κάρι και Κλέι Τόμσον οδήγησαν το Γκόλντεν Στέιτ στην 51η φετινή νίκη σε σύνολο 56 αγώνων, σκοράροντας 42 και 33 πόντους αντπιστοιχα απέναντι στους Χιτ, τους οποίους νίκησαν στο Μαϊάμι με 118-112.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και κρίθηκε στο τελευταίο 12λεπτο, με τους δύο άσους των πρωταθλητών να παίρνουν «φωτιά» και να σκοράρουν μαζί τους 27 από τους συνολικά 38 πόντους που πέτυχε η ομάδα τους σε εκείνη την περίοδο.

Συν τοις άλλοις, ο Κάρι ισοφάρισε σε αυτό το παιχνίδι το μεγάλο ρεκόρ του Κάιλ Κόρβερ καθώς σημείωσε τρίποντο για 127ο συνεχή αγώνα και είναι έτοιμος να το καταρρίψει, αρκεί να ευστοχήσει σε τουλάχιστον μία προσπάθεια στο επόμενο ματς, απέναντι στο Ορλάντο.

Ο Τόνι Πάρκερ οδήγησε με 23 πόντους το Σαν Αντόνιο στη νίκη με 108-92 στο Σακραμέντο επί των Κινγκς, που είχαν τον Κώστα Κουφό ουσιαστικά ανενεργό, αφού ο ομογενής σέντερ έπαιξε μόλις 8 λεπτά και δεν σκόραρε, μαζεύοντας μόνο 2 ριμπάουντ.