Βόλεϊ: Στο φάιναλ 4 του Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός

Πέμπτη, 18 Φεβρουαρίου 2016 22:59
UPD:23:10
INTIME SPORTS/ΚΩΤΣΙΑΡΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-2 τον ΑΟ Θήρας στην Κυψέλη και έγινε η τρίτη ομάδα (μετά τους Ολυμπιακό και ΑΕΚ) που προκρίθηκε στο φάιναλ 4 του Κυπέλλου Γυναικών.

Στο πρώτο ανατρεπτικό σετ το 11-6 του ΠΑΟ έγινε 12-16 για τον ΑΟΘ, αλλά οι πράσινες έτρεξαν σερί 8-0 για το 20-16 και προηγήθηκαν με 1-0, με τις φιλοξενούμενες να απαντούν στα δύο επόμενα και να προηγούνται με 1-2.

Η ομάδα της Σαντορίνης κατάφερε με συνεχόμενους πόντους από μπλοκ να ξεφύγει 7-10 στο 4ο σετ, αλλά οι «πράσινες» ισοφάρισαν 12-12 και προηγήθηκαν 17-14.

Στη νέα ισοπαλία στο 20-20 η Θήρα πέρασε 21-22 και έφτασε σε match ball. Το πρώτο χάθηκε στο 23-24 με παράβαση στο φιλέ, το δεύτερο (24-25) το «έσπασε» η Τσίμα, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 26-25 με άουτ επίθεση της Μπρίνκμαν και να κατακτά το σετ με 28-26 χάρις σε κόντρα επίθεση της Μερτέκη.

Αυτή η ανατροπή άλλαξε τα δεδομένα, με τον Παναθηναϊκό χάρις στα σερβίς της Τσίμα να προηγείται στο τάι μπρέικ με 6-0 και παρόλο που ο ΑΟΘ πλησίασε σε 9-6, στην επόμενη φάση η Κιγιάκοβα δέχθηκε το μπλοκ (10-6) και ο άσος της Μόλναρ (11-6) ουσιαστικά τελείωσε τον αγώνα.