Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ντόρτμουντ και Βέρντερ

Τετάρτη, 10 Φεβρουαρίου 2016 01:00
UPD:07:31
EPA/DANIEL MAURER

O Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ σκοράρει το δεύτερο γκολ για τη Ντόρτμουντ κόντρα στη Στουτγάρδη.

Η Ντόρτμουντ προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας νικώντας με 3-1 στην «Μερτσέντες Μπεντζ Αρίνα» τη γηπεδούχο Στουτγάρδη.

Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο βασικό και αναντικατάστατο, οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν με τον Μιχταριάν στο 5΄, για να έρθει η ισοφάριση από τον Ρουπ στο 21΄.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Ομπαμεγιάνγκ ξανάδωσε προβάδισμα στην Ντόρτμουντ από πάσα του Ρόις, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ και πάλι ο Μιχταριάν στο 89΄, από ασίστ του Ομπαμεγιάνγκ.

Με το ίδιο σκορ, επίσης εκτός έδρας, προκρίθηκε και η Βέρντερ Βρέμης, που άλωσε την «Μπάι Αρένα» και άφησε εκτός συνέχειας την Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πάντως δυνατά και στο 22ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Τσιτσαρίτο, αλλά στο 31΄ ο Γκαρσία ισοφάρισε και στο 41΄ ο Πιζάρο έγραψε το 2-1 για τη Βέρντερ με πέναλτι, σε φάση που αποβλήθηκε ο Βέντελ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λεβερκούζεν πίεσε αλλά δεν κατόρθωσε να ισοφαρίσει, σε αντίθεση με την αντίπαλό της που έφτασε στο τελικό 1-3 με τον Γκρίλιτς στο 82΄.