NBA: Παραλίγο «κάζο» για τους Γουόριορς

Κυριακή, 31 Ιανουαρίου 2016 10:09
UPD:15:55
USA Today Sports/Bill Streicher

Το Γκόλντεν Στέιτ προηγήθηκε στο ημίχρονο με 73-54 ύστερα από επιθετικό ρεσιτάλ και όλα έδειχναν ότι η τελική διαφορά θα έφτανε σε δυσθεώρητα ύψη. Οι «πολεμιστές» έφτασαν στο 84-60, αλλά εκεί ο «διακόπτης έπεσε».

Μπροστά σε μια ντροπιαστική ήττα βρέθηκαν οι πρωταθλητές Γουόριορς και χρειάστηκε το τρίποντο του Χάρισον Μπαρνς ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη του αγώνα απέναντι στη χειρότερη ομάδα του πρωταθλήματος, τους 76ερς, για να φύγουν νικητές από τη Φιλαδέλφεια με 108-105.

Οι παίκτες του Στιβ Κερ άρχισαν να συναγωνίζονται μεταξύ τους σε λάθη, το παιχνίδι τους έγινε απίστευτα άναρχο και άστοχο, η διαφορά εξαφανίστηκε και χρειάστηκε μια τέλεια σχεδιασμένη επίθεση κι ένα υποδειγματικό σύστημα για να φτάσει η μπάλα στον αμαρκάριστο στη δεξιά γωνία Μπαρνς κι εκείνος να εκτελέσει ψύχραιμα.

Αντίθετα, ντέρμπι αναμενόταν αλλά ντέρμπι δεν έγινε στο παιχνίδι των Καβαλίερς με το Σαν Αντόνιο. Το Κλίβελαντ έφτασε σε εύκολη νίκη με 117-103 επί των Σπερς, με την... «αγία τριάδα» του (Λεμπρόν Τζέιμς, Κέβιν Λαβ, Κάιρι Ίρβινγκ) να σκοράρει 71 πόντους απέναντι στους Τεξανούς, που προβληματίζουν με την άμυνα που παίζουν στους τελευταίους αγώνες τους.