Παρασκευή, 29 Ιανουαρίου 2016 11:13
UPD:11:16
EPA/TANNEN MAURY
Φωτογραφία αρχείου.

Για πρώτη φορά στην καριέρα του ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποβλήθηκε στη διάρκεια του αγώνα ανάμεσα στο Μιλγουόκι και στο Μέμφις.

Δεν ήταν μόνο η ήττα των Μπακς από τους Γκρίζλις (83-103) που στεναχώρησε τους ανθρώπους του συλλόγου. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποβλήθηκε από το διαιτητή της αναμέτρησης, μετά τις έντονες διαμαρτυρίες του για ένα φάουλ που δεν του δόθηκε στα μέσα του τέταρτου 12λεπτου. Ο διεθνής φόργουορντ ήταν εκτός εαυτού, γεγονός που προκάλεσε την αποβολή του από το παιχνίδι.

Στα 35 λεπτά και 28 δεύτερα που αγωνίστηκε πέτυχε 7 πόντους (2/10 δίποντα και 3/4 βολές, μάζεψε 7 ριμπάουντ, είχε 3 ασίστ και δύο λάθη).

Μόλις 7 λεπτά αγωνίστηκε ο Κώστας Κουφός στην εκτός έδρας ήττα του Σακραμέντο από τη Νέα Ορλεάνη με 105-114.  Στο μικρό αυτό διάστημα που αγωνίστηκε ο Έλληνας σέντερ δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Συνοπτικά σε αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ που έγιναν τα ξημερώματα της Πέμπτης και της Παρασκευής σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

• Κλίβελαντ-Φοίνιξ         115-93
  • Βοστόνη-Ντένβερ        111-103
  • Ντιτρόιτ-Φιλαδέλφεια    110-97
  • Ατλάντα-ΛΑ Κλίπερς     83-85
  • Μινεσότα-Οκλαχόμα    123-126
  • Σαν Αντόνιο-Χιούστον  130-99
  • Γιούτα-Σάρλοτ              102-73
  • Γκόλντεν Στέιτ-Ντάλας 127-107