Αγγλία: Προσωρινά στην κορυφή η Μάντσεστερ Σίτι

Σάββατο, 16 Ιανουαρίου 2016 19:24
UPD:19:32
REUTERS/Phil Noble
Οι «πολίτες» συνέτριψαν με 4-0 την Κρίσταλ Πάλας (2 γκολ ο Αγουέρο) στο «Ετιχαντ», για την 22η αγωνιστική και περιμένουν «στραβοπάτημα» της Λέστερ απόψε στο «Βίλα Παρκ» απέναντι στην ουραγό, Άστον Βίλα, προκειμένου να παραμείνουν στο ρετιρέ…

Στην κορυφή της Premier League βρίσκεται, έστω και προσωρινά, η Μάντσεστερ Σίτι (συγκατοικεί με Άρσεναλ και Λέστερ).

Ένα αξέχαστο… ημίχρονο παίχτηκε στο «Στάμφορντ Μπριτζ», όπου Τσέλσι και Έβερτον αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3. Μετά το 0-0 του πρώτου μέρους, οι «εφοπλιστές» προηγήθηκαν 2-0 με αυτογκόλ του Τέρι και γκολ του Μιραλάς, με τους γηπεδούχους να απαντούν με Ντιέγκο Κόστα και Φάμπρεγας.

Στο 90΄ ο Φούνες Μόρι έδωσε ξανά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, αλλά στο 8ο (!) λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζον Τέρι διόρθωσε το αυτογκόλ του ισοφαρίζοντας.

Βαθιά βαθμολογική «ανάσα» πήρε η Νιούκαστλ, η οποία επικράτησε 2-1 της Γουέστ Χαμ και επέτρεψε στην Τότεναμ (επιβλήθηκε νωρίτερα 4-1 της Σάντερλαντ) να αποσπαστεί στην τέταρτη θέση.

Άνετη νίκη με 3-0 επί της Νόριτς πέτυχε η Μπόρνμουθ, ενώ με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε στην έδρα της η Σαουθάμπτον επί της Γουέστ Μπρομ.