Μπάσκετ: Νικητής ο Ολυμπιακός στο τελευταίο ντέρμπι του 2015

Πέμπτη, 24 Δεκεμβρίου 2015 18:59
UPD:20:10
ICONPRESS/ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ

Η πρώτη καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος νίκησε τη δεύτερη, με αποτέλεσμα η πειραϊκή ομάδα να μείνει μόνη δεύτερη στην κατάταξη, αφού υποχρέωσε τη μακεδονική ομάδα στη δεύτερη φετινή ήττα της, στο τελευταίο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής.

Ευτυχισμένο ρεβεγιόν Χριστουγέννων θα κάνουν απόψε οι παίκτες του Ολυμπιακού, μετά τη νίκη επί του Άρη με 76-64 στο τελευταίο ντέρμπι για το 2015.

Της προσπάθειας του Ολυμπιακού ηγήθηκε ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος στην επιστροφή του μετά τον τραυματισμό του υπήρξε ο κορυφαίος της ομάδας του, σκοράροντας 15 πόντους και μοιράζοντας 5 ασίστ.

Παρά την τελική διαφορά, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα 37 από τα 40 λεπτά του. Στην πρώτη περίοδο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και οι φιλοξενούμενοι άκρως ανταγωνιστικοί, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-16 για τον Ολυμπιακό με τρίποντο του Χάκετ.

Στη συνέχεια το προβάδισμα άρχισε να αλλάζει διαρκώς πλευρά, με τη λήξη του ημιχρόνου να βρίσκει μπροστά τον Άρη με 37-34 αλλά τον Σπανούλη να έχει ήδη σκοράρει 10 πόντους.

Οι «κίτρινοι» διεύρυναν το προβάδισμά τους στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όταν με σερί 5-0 ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στους 7 πόντους (36-43), αλλά στο σημείο εκείνο το άμεσο ξέσπασμα του Ολυμπιακού απέφερε σερί 10-0 για τους γηπεδούχους και κατ΄ επέκταση το προσπέρασμα με 46-43 στο 23΄, για να λήξει η τρίτη περίοδος με το σκορ 56-55 για την πειραϊκή ομάδα.

Με τους Στρόμπερι και Παπαπέτρου να «εκτελούν» από το τρίποντο, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 8-0 και πήραν μια πολύτιμη απόσταση από τη «μέγγενη» του Άρη, που πάντως πλησίασε εκ νέου στους 4 πόντους (62-66) στο 37΄.

Οι βεβιασμένες επιλογές των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη, όμως, σε αντίθεση με τις ώριμες επιλογές των Σπανούλη και Πρίντεζη, έφεραν το 73-64 και οδήγησαν τον πρωταθλητή στη δέκατη φετινή νίκη στο πρωτάθλημα.