Μπάσκετ:  Στο 8-0 το σερί του Παναθηναϊκού στην Α1

Δευτέρα, 07 Δεκεμβρίου 2015 20:49
UPD:22:35
ACTION IMAGES PRESS AGENCY/ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Οι «πράσινοι» παραμένουν η μοναδική αήττητη ομάδα της κατηγορίας και απόψε βασίστηκαν στον επιθετικό πλουραλισμό τους, καθώς σκόραραν όλοι οι παίκτες που χρησιμοποίησε ο Σάσα Τζόρτζεβιτς, με τον Καλάθη να πλησιάζει ένα εντυπωσιακό triple double με τους 15 πόντους, τα 9 ριμπάουντ και τις 8 ασίστ που κατέγραψε στη στατιστική του.

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε απόψε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ απέναντι στα Τρίκαλα, των οποίων επικράτησε με 77-64 σημειώνοντας την όγδοη νίκη στα ισάριθμα παιχνίδια του στη φετινή Α1 κι ενώ «χρωστά» την αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ που είχε αναβληθεί.

Ο Ρόμπινσον με τις προσωπικές προσπάθειές του κράτησε αρχικά τους Θεσσαλούς κοντά στο σκορ (16-11), για να κλείσει τελικά το δεκάλεπτο στο +10 για τους γηπεδούχους (21-11) και να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με τη διαφορά να έχει «ανοίξει» στο +19 (44-25), με τον Παναθηναϊκό να παίζει καλά σε επίθεση και άμυνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, αφού ο προπονητής του ΠαναθηναΪκού άνοιξε το rotation, αλλά ακόμη κι έτσι η ομάδα του ήλεγχε άνετα τον αγώνα και δεν προβληματίστηκε σε κανένα σημεία από τα Τρίκαλα, που απλά δεν μπορούσαν και πέτυχαν το πρώτο τρίποντο με τον Καραθανάση στα 5:25 πριν τη λήξη, κι ενώ ως τότε οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν 0/15.