Κύπελλο Ελλάδας: Νίκη - πρόκριση για Παναθηναϊκό στην Πάτρα

Πέμπτη, 03 Δεκεμβρίου 2015 21:42
UPD:21:49
INTIME SPORTS/ΜΠΙΡΝΤΑΧΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας μετά τη νίκη στην Πάτρα επί της Παναχαϊκής με 2-1, για τη 2η αγωνιστική στον 4ο όμιλο, που του επέτρεψε να φτάσει στους 6 βαθμούς.

Οι «πράσινοι» φρόντισαν να τελειώσουν τον αγώνα από τα πρώτα 45 λεπτά με δύο γκολ του Κλωναρίδη, στο 7ο και 41ο λεπτό της αναμέτρησης, απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν μπορούσε να απειλήσει.

Ο Παναθηναϊκός, πάντως, πλήρωσε τίμημα για τη νίκη του, καθώς στο 16ο λεπτό αποχώρησε τραυματίας ο Μπεργκ ύστερα από πολύ σκληρό φάουλ του Χατζή.

Ο κακός αγωνιστικός χώρος στο «Παμπελοποννησιακό» στάδιο και η εξέλιξη του παιχνιδιού συνέβαλαν ώστε το δεύτερο ημίχρονο να είναι άτονο, με μία από τις ελάχιστες αξιομνημόνευτες στιγμές του να καταγράφεται στο γκολ του Στεργίδη στο 90΄, με το οποίο η Παναχαϊκή μείωσε στο τελικό 1-2, αν και ο σκόρερ ήταν οφσάιντ.