Champions League: Χαμένη ευκαιρία για την Μπενφίκα

Τετάρτη, 25 Νοεμβρίου 2015 20:27
UPD:23:38
REUTERS/SHAMIL ZHUMATOV

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 ύστερα από μισή ώρα αγώνα, με τον Τουμάσι να ανοίγει το σκορ στο 19΄ και τον Άνιτσιτς να διπλασιάζει στο 31΄, αλλά οι Λουζιτανοί ευτύχησαν να μειώσουν πριν το ημίχρονο, με τον Χιμένες στο 40΄.

Η Μπενφίκα λίγο έλειψε να πέσει θύμα της εξαιρετικής Αστάνα, κατόρθωσε όμως να φύγει με βαθμό από το Καζακστάν (2-2) αλλά έχασε την ευκαιρία να προκριθεί στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ από σήμερα.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στους φιλοξενούμενους, αλλά παρά την υπεροχή της η Μπενφίκα δεν κατόρθωσε παρά μόνο να ισοφαρίσει με τον ίδιο παίκτη, στο 72ο λεπτό κι έτσι την τελευταία αγωνιστική θα παίξει στο «Ντα Λουθ» με την Ατλέτικο Μαδρίτης για την πρώτη θέση και ίσως την πρόκριση.