Βόλεϊ: Ο Παναθηναϊκός διέκοψε το αήττητο του Φοίνικα

Κυριακή, 22 Νοεμβρίου 2015 21:09
UPD:21:11
INTIME SPORTS/ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχής νίκη για τους «πράσινους» στην πρώτη εντός έδρας αναμέτρηση παρουσία των οπαδών τους, ενώ ο Φοίνικας βρέθηκε αίφνης από την πρώτη στην τέταρτη θέση.

Στην Κυψέλη σταμάτησε το φετινό αήττητο του Φοίνικα Σύρου στην Α1 Ανδρών, καθώς σε ένα παιχνίδι με εκπληκτικές ανατροπές ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-2 το συγκρότημα των Κυκλάδων.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 2-0 χάρις στο «εκρηκτικό» ξεκίνημα σε σερβίς και επίθεση, που του επέτρεψε να κατακτήσει τα σετ με 25-22.

Με την είσοδο του Λάππα, όμως, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν τον αγώνα, βελτίωσαν την υποδοχή τους και με «πρώτο βιολί» τον Ντόκιτς «ισοπέδωσαν» τον Παναθηναϊκό ισοφαρίζοντας σε 2-2, αφού κατάκτησαν τα σετ με 25-11 και 25-8!

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς όδευε προς τον Φοίνικα, που προηγήθηκε στο τάι μπρέικ με 3-0 και 4-2, ξαφνικά οι Κυκλαδίτες άρχισαν να υποπίπτουν σε συνεχή λάθη, έχασαν τη συγκέντρωσή τους και οι «πράσινοι» έφτασαν εύκολα στο 15-8 και τη νίκη.