EURO 2016: Στα τελικά η Ιρλανδία

Δευτέρα, 16 Νοεμβρίου 2015 23:37
UPD:23:45
REUTERS/Lee Smith

Η Ιρλανδία προκρίθηκε στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Γαλλίας, καθώς εκμεταλλεύτηκε άριστα την εκτός έδρας ισοπαλία που απέσπασε στη Βοσνία στον πρώτο αγώνα και νικώντας απόψε με 2-0 θα δηλώσει παρούσα το 2016.

Η κατάσταση είχε απλοποιηθεί για την ομάδα του Μάρτιν Ο΄ Νιλ μετά το 1-1 στη Ζένιτσα και απόψε, στο στάδιο «Αβίβα» του Δουβλίνου ήταν δύσκολο να χάσει το εισιτήριο.

Τους Ιρλανδούς οδήγησε στη μεγάλη πρόκριση ο Τζόναθαν Γουόλτερς, ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματα της ομάδας του σκοράροντας στο 24ο λεπτό με πέναλτι και διπλασιάζοντας στο 70΄, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ιμπίσεβιτς είχε σουτ στο δοκάρι.

Πλέον, το «παζλ» θα ολοκληρωθεί αύριο με την ανάδειξη των δύο τελευταίων ομάδων που θα μεταβούν τον προσεχή Ιούνιο στη Γαλλία.

Η Σλοβενία υποδέχεται την Ουκρανία, από την οποία ηττήθηκε 2-0 στο πρώτο παιχνίδι, ενώ η Δανία θα υποδεχθεί τη Σουηδία στο σκανδιναβικό ντέρμπι, στη ρεβάνς της ήττας της με 1-2.