NBA: Χωρίς φρένο με «8 στα 8» για Γουόριορς

Τρίτη, 10 Νοεμβρίου 2015 12:45
UPD:13:16
USA Today Sports/Kyle Terada

Μέχρι χθες οι Πίστονς έδειχναν και είναι μια πολύ δυνατή ομάδα τη φετινή περίοδο. Ε και λοιπόν; Ήταν να μη συναντήσουν τους πρωταθλητές στο δρόμο τους, αφού το Γκόλντεν Στέιτ ουδόλως δυσκολεύτηκε να φτάσει στο 109-95 και να υποχρεώσει το Ντιτρόιτ στη δεύτερη ήττα του.

Για να το πετύχουν μάλιστα οι Γουόριορς και να φτάσουν στο 8-0, που είναι το δεύτερο καλύτερο ξεκίνημα της ιστορίας τους μετά το 9-0 των Φιλαδέλφεια Γουόριορς την περίοδο 1960-1961, δεν χρειάστηκαν ιδιαίτερα τη βοήθεια του Στεφ Κάρι που... έμεινε στους 22 πόντους αλλά με 7/18 σουτ.

Το Γκόλντεν Στέιτ είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Κλέι Τόμπσον να σημειώνει 24 και να είναι πρώτος σκόρερ του αγώνα, ενώ οι Ιγκουοντάλα, Μπαρνς, Μπαρμπόσα είχαν από 13, 12 και 10 πόντους αντίστοιχα, την ώρα που το δίδυμο Τζάκσον & Τζόνσον σκόραρε από 20 πόντους για τα «πιστόνια».

Με τον Άντριου Γουίγκινς να ισοφαρίζει το ρεκόρ καριέρας του με 33 πόντους και το νούμερο ένα του φετινού ντραφτ, Καρλ-Άντονι Τάουνς, να σημειώνει άλλους 17 και να μαζεύει 12 ριμπάουντ η Μινεσότα νίκησε 117-107 στην Ατλάντα τους Χοκς.

Ελπιδοφόρα εμφάνιση από τον Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος είχε συμβολή στη νίκη του Ντένβερ επί του Πόρτλαντ με 108-104. Ο 26χρονος διεθνής φόργουορντ έπαιξε μεν λίγο και συγκεκριμένα 12:35 λεπτά, αλλά μέτρησε 5 πόντους με 1/1 δίποντο και 1/1 τρίποντο, πήρε τρία ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ κι έκανε ένα κλέψιμο.