Super League: «Άλωσε» τη Λιβαδειά ο Πανιώνιος, 2-0, τον Λεβαδειακό

Σάββατο, 31 Οκτωβρίου 2015 17:04
UPD:17:08
INTIME SPORTS/ΒΛΑΧΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Οι κυανέρυθροι δεν έπαιξαν σπουδαίο ποδόσφαιρο, αλλά έκαναν το αυτονόητο. Ήταν πιο ουσιαστικοί από τον αντίπαλό τους και με δύο γρήγορα γκολ στην επανάληψη κατάφεραν να «καθαρίσουν» το παιχνίδι και να κάνουν-δικαιολογημένα- όνειρα για την είσοδό τους στα πλέι οφ Ευρώπης.

Για πρώτη φορά μετά από 14 παιχνίδια στη Λιβαδειά (9 νίκες οι γηπεδούχοι) ο Πανιώνιος πανηγύρισε το «διπλό» επί του Λεβαδειακού με 2-0, στο εναρκτήριο ματς της 9ης αγωνιστικής της Super League.

Μία εβδομάδα μετά το «χαστούκι» που δέχτηκε στις καθυστερήσεις από τη Βέροια μέσα στη Νέα Σμύρνη η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη αντέδρασε άμεσα και πήρε την 3η εκτός έδρας νίκη της και 5η συνολικά στο πρωτάθλημα, χάρις στην οποία «έπιασε» προσωρινά την ΑΕΚ στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το πρώτο μέρος στο δημοτικό στάδιο Λιβαδειάς δεν πρόσφερε τίποτα το ιδιαίτερο στον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο για να δει τον αγώνα. Τόσο ο Λεβαδειακός, όσο και ο Πανιώνιος προτίμησαν να παίξουν κλειστά και πέρα από κάποιες δυνατές μονομαχίες που έγιναν στη μεσαία γραμμή, από κει και πέρα καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να παίξει καλό ποδόσφαιρο.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα στο β΄ 45λεπτο και σ’ αυτό έπαιξε καθοριστικό ρόλο το γρήγορο γκολ του Πανιωνίου. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της επανάληψης ο Καραμάνος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα δίδοντας προβάδισμα στους «κυανέρυθρους» (1-0).

Μη έχοντας άλλες επιλογές, οι γηπεδούχοι βγήκαν στην επίθεση για να ισοφαρίσουν και στο 48΄ λίγο έλλειψε να το κάνουν με την κεφαλιά του Φαβάλι να μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος.

Στο 57΄, όμως, ο Μπουμάλ, με δυνατό αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή «έγραψε» το 2-0 και ουσιαστικά το ματς είχε τελειώσει. Επτά λεπτά αργότερα ο Παπαδόπουλος έκανε σπουδαία επέμβαση στο σουτ του Μάντζιου στην τελευταία καλή φάση για τους Βοιωτούς να μειώσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι.