Κυριακή, 18 Οκτωβρίου 2015 23:48
UPD:19/10/2015 19:56
EPA/VASSIL DONEV

Οι Γάλλοι παίκτες πανηγυρίζουν.

Η Εθνική Ανδρών της Γαλλίας μετρούσε ως απόψε τέσσερις χαμένους τελικούς στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, αλλά αυτή τη φορά "ξόρκισε" την... κατάρα που την κυνηγούσε και πανηγύρισε στη Σόφια την κατάκτηση του τίτλου στην πέμπτη προσπάθειά της.

Οι "τρικολόρ" νίκησαν 3-0 την εκπληκτική Σλοβενία, που ήταν και σήμερα συγκλονιστική αλλά "αυτοκτόνησε" στο δεύτερο σετ (έχασε το πρώτο 19-25), όταν προηγήθηκε 24-21 αλλά έχασε τρία set ball και στο 27-27 ένα χαμένο σερβίς κι ένας άσος του Ρουζιέ έκανε το 0-2.

Η Γαλλία προηγήθηκε με 10-5 στο 3ο σετ, όμως οι Σλοβένοι ισοφάρισαν 16-16 και πέρασαν με 18-17. Η Γαλλία ανέκτησε το προβάδισμα (21-20) κι αφού έχασε τέσσερα ματς μπολ, έβγαλε την άμυνα και στην πέμπτη ευκαιρία ο Νγκαπέ διαμόρφωσε το 29-27 και το 3-0.

Στον αγώνα για τις θέσεις 3-4 η Ιταλία, με κορυφαίο τον Ζάιτσεφ, επικράτησε με 3-1 (25-20, 25-14, 23-25, 25-20) της διοργανώτριας Βουλγαρίας και κατάκτησε το χάλκινο μετάλλιο.