Αγγλία: Σε "ελεύθερη πτώση" η Τσέλσι

Σάββατο, 03 Οκτωβρίου 2015 22:07
UPD:22:12
REUTERS/Dylan Martinez

Η Τσέλσι είναι σε τραγική κατάσταση, κυρίως ψυχολογική, όπως αποδεικνύει και το σημερινό 1-3 στο "Στάμφορντ Μπριτζ" με αντίπαλο τη Σαουθάμπτον, η οποία ας σημειωθεί ότι έφτασε στη νίκη με ανατροπή.

Φανταστικά πράγματα συμβαίνουν στο καλύτερο πρωτάθλημα του κόσμου, αφού η περυσινή τροπαιούχος στην Αγγλία μετρά τέσσερις ήττες στα πρώτα οκτώ παιχνίδια και βρίσκεται στην 17η θέση της Πρέμιερ Λιγκ, μία πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού!

Η πραγματικότητα είναι πρωτόγνωρη και για τον Ζοζέ Μουρίνιο, που κάνει το χειρότερο ξεκίνημα της καριέρας του. Είναι χαρακτηριστικό ότι μόλις δύο μήνες μετά την έναρξη της σεζόν οι "μπλε" μετρούν ήδη σε 12 επίσημους αγώνες, σε Αγγλία και Ευρώπη, έξι ήττες. Κι αν αυτό δεν λέει κάτι ιδιαίτερο, η Τσέλσι είχε την περυσινή περίοδο μόλις τέσσερις σε όλες τις διοργανώσεις.

Απέναντι στους "Άγιους" η Τσέλσι προηγήθηκε με φανταστικό γκολ (απευθείας εκτέλεση φάουλ) του Γουίλιαν μόλις στο 10΄, αλλά μετά το 1-1 που σημείωσε ο Ντέιβις στο 44΄ έσβησαν τα φώτα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι δέχθηκαν άλλα δύο γκολ από τους Μανέ στο 60ό και Πελέ στο 72ο λεπτό.