Αγγλία: Σέρχιο... Λεβαντόφσκι ή Ρόμπερτ... Αγουέρο;

Σάββατο, 03 Οκτωβρίου 2015 19:21
UPD:19:25
EPA/PETER POWELL

Το "δάσκαλό" του βρήκε ο Λεβαντόφσκι στο πρόσωπο του Αγουέρο, καθώς ο Αργεντινός επιθετικός "μιμήθηκε" τον Πολωνό και το επίτευγμά του να σκοράρει πέντε γκολ εναντίον της Βόλφσμπουργκ, σκοράροντας άλλα τόσα στη νίκη της Μάντσεστερ Σίτι επί της Νιούκαστλ με 6-1.

Ο Αργεντινός άσος των "Πολιτών" είχε να σκοράρει σε παιχνίδι του αγγλικού πρωταθλήματος από τις 16 Αυγούστου, αλλά σήμερα "ξεμπούκωσε" για τα καλά και με απίστευτη απόδοση οδήγησε την ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι σε θρίαμβο.

Οι "ανθρακωρύχοι" είχαν προηγηθεί με τον Μίτροβιτς, αλλά η ισοφάριση από τον Αργεντινό στο 42΄ ήταν η σπίθα που άναψε το φιτίλι. Ο εκπληκτικός επιθετικός πέτυχε πέντε γκολ μέσα σε 20 λεπτά και μετέτρεψε ένα δύσκολο, όπως εξελισσόταν, παιχνίδι σε θρίαμβο.

Ο Πελεγκρίνι τον απέσυρε στο 65ο λεπτό, προφανώς για να τον προφυλάξει, όμως έτσι του στέρησε την ευκαιρία να γίνει ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ που σκοράρει πάνω από πέντε γκολ, αφού πλέον μοιράζεται το επίτευγμα με τους Μπερμπάτοφ, Άντι Κόουλ, Σίρερ και Ντεφόου.

Κατά τα λοιπά, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής η Λέστερ επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα εκτός έδρας επί της Νόριτς, όπως και η Στόουκ που πέρασε από το "Βίλα Παρκ" με 1-0 επί της Άστον Βίλα.

Αναλυτικά:

• Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Μπρομ 2-0 (68΄ Μπολάσιε, 89΄ Καμπάιγ)
  • Άστον Βίλα-Στόουκ Σίτι 0-1 (55΄ Αρναούτοβιτς)
  • Μπόρνμουθ-Γουότφορντ 1-1 (28΄ Μάρεϊ - 45΄ Ιγκάλο)
  • Μάντσεστερ Σίτι-Νιούκαστλ 6-1 (42΄, 49΄, 50΄, 60΄, 62΄ Αγουέρο, 53΄ Ντε Μπράιν - 18΄ Μίτροβιτς)
  • Νόριτς-Λέστερ 1-2 (68΄ Μποκανί - 28΄ πεν. Βάρντι, 47΄ Σλουπ)
  • Σάντερλαντ-Γουέστ Χαμ 2-2 (10΄ Φλέτσερ, 22΄ Λενς - 45΄+ Τζένκινσον, 60΄ Παγέ)