Ευρωμπάσκετ: Χάλκινο μετάλλιο η Γαλλία, 81-68, τη Σερβία στον «μικρό» τελικό

Κυριακή, 20 Σεπτεμβρίου 2015 16:47
UPD:17:08
REUTERS/BENOIT TESSIER

Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ κατάκτησε η «οικοδέσποινα» του τουρνουά, Γαλλία.

Στο «μικρό τελικό» της διοργάνωσης, που διεξήχθη στο «Πιερ Μορουά» της Λιλ, η ομάδα του Βενσάν Κολέ επικράτησε με 81-68 της Σερβίας, οι παίκτες της οποίας ήταν εμφανώς επηρεασμένοι ψυχολογικά μετά την ήττα στον ημιτελικό από τη Λιθουανία.

Με κορυφαίο τον Ντε Κολό, που τελείωσε το ματς με 20 πόντους οι «τρικολόρ» πήραν διαφορά ασφαλείας στο πρώτο ημίχρονο και παρά την πίεση που άσκησαν οι «πλάβι» στην τελευταία περίοδο κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη. Από την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ξεχώρισε ο Μπογκντάνοβιτς με 14 πόντους.

Για τη Γαλλία ήταν το τρίτο μετάλλιο στις τρεις τελευταίες διοργανώσεις μετά το αργυρό του 2011 και το χρυσό του 2013.