Ευρωμπάσκετ 2015: Νίκη με "αγγαρεία" η Εθνική με Ολλανδία

Πέμπτη, 10 Σεπτεμβρίου 2015 23:47
UPD:11/09/2015 00:14
INTIME SPORTS/ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Η Εθνική ομάδα σημείωσε τη δέκατη νίκη στην Ιστορία της απέναντι στην Ολλανδία, της οποίας επιβλήθηκε δύσκολα πάντως με 68-65 στον τελευταίο αγώνα της στον Γ΄ όμιλο του Ευρωμπάσκετ.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, που προκρίθηκε αήττητο και πρώτο με πέντε νίκες, θα αντιμετωπίσει το Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου (15:30) στη Λιλ το Βέλγιο, διεκδικώντας την είσοδό του στα προημιτελικά.

Ο Φώτης Κατσικάρης μοίρασε τα χρόνο συμμετοχής, ξεκούρασε τον Σπανούλη και χρησιμοποίησε λίγο τον Πρίντεζη, για τον ίδιο λόγο, ενώ πρώτος σκόρερ αυτή τη φορά ήταν ο Αντετοκούνμπο, που έφτασε στο "νταμπλ νταμπλ" με 11 πόντους κι άλλα τόσα ριμπάουντ.

Αντίθετα, για τους "οράνιε" η ήττα υπήρξε καταδικαστική αφού χρειάζονταν μόνο νίκη για να μπουν κι εκείνοι στο αεροπλάνο για τη Λιλ. Στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού πάντως η Ολλανδία ήταν ανταγωνιστική, εκμεταλλεύτηκε την αγωνιστική ραθυμία και την έλλειψη φρεσκάδας που εμφάνιζε η "γαλανόλευκη" και δυσκόλεψε αρκετά τους διεθνείς.

Η Εθνική προηγήθηκε 34-31 στο ημίχρονο και με τρίποντο του Περπέρογλου ξέφυγε με 47-39 στην τρίτη περίοδο, όμως οι πείσμονες αντίπαλοί της ξαναμείωσαν στο καλάθι (52-50) λίγο αργότερα. Ένα σερί 9-0 έφερε το +11 (61-50), όμως οι Έλληνες βιάστηκαν και πάλι να κατεβάσουν ταχύτητα.

Η Ολλανδία πλησίασε στο καλάθι με τρίποντο του Άκερμπουμ (61-59) και ύστερα... αυτοκτόνησε, καθώς οι παίκτες της έχασαν τέσσερις συνεχείς βολές. Το "έγκλημα" επιφέρει πάντοτε τιμωρία, κι έτσι το τρίποντο του Μπουρούση έγραψε το 64-59, για να φτάσει άνετα στη συνέχεια η Εθνική στη νίκη, καθώς το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με τρίποντο των "οράνιε" στην εκπνοή.